Sipas burimeve të TechSot.Al, gjigandi Apple pritet të lançojë iMac Pro në 14 Dhjetor.

Apple thekson se iMac Pro do të jetë kompjuteri Mac më i fuqishëm që ka krijuar deri më sot. TechSot.Al raporton se Mac-u i ri do të kushtojë rreth $5,000.

Ky kompjuter do të ketë një ekran 27-inç, me një rezolucion prej 5,120 me 2,880 piksëll.

Proçesori i kompjuterit do të jetë një Intel Xeon, me 8 dhe 10 kore, dhe një proçesor 18-korësh që do të vijë në 2018-n. iMac Pro do të ketë gjithashtu 1 TeraByte ‘Solid State Drive’ (SSD), por 2TB dhe 4TB SSD do të jenë gjithashtu opsionale.

Përsa i përket çipit të grafikëve, iMac Pro do të fuqizohet nga një AMD Radeon Pro Vega 56 me 8GB memorje HBM2. Opsionale do të jetë edhe çipi Vega 64 me 16GB memorje HBM2.

Sipas TechSot.Al, sistemi operativ i iMac Pro do të jetë ‘macOS High Sierra’./TechSot.Al/