Gjigandi teknologjik Google është futur seriozisht në ‘luftën’ për harduer. Motori i kërkimit lançoi dje smartfonin flagship Pixel 2, dhe Pixel 2 XL.

Gjatë dhjetë vitet e fundit, kompani të ndryshme, kryesisht Apple dhe Samsung, kanë kopjuar shumë herë dizajnet e smartfonave të njëra tjetrës. Dhe Google dëshiron t’a ndryshojë këtë trend, duke u futur edhe vetë në tregun e smartfonave, më saktë në tregun harduer, raporton TechSot.Al.

Në vitin e dytë të lançimit të Google Pixel, gjigandi amerikan e ka rrënjësuar veten në treg, duke u paraqitur si forca e 3-të për të sfiduar Apple dhe Samsung-un. Dhe për këtë flasin qartë dy smartfonat e saj të rinj, Pixel 2 dhe Pixel 2 XL.

SPECIFIKIMET E PËRBASHKËTA:

 • Proçesori: Qualcomm Snapdragon 835
 • Memorja: 4GB RAM
 • Kapaciteti: 64GB ose 128GB
 • Kamera mbrapa: 12.2 mp, auto-fokus me lazer, dhe detektim dy-piksëlsh, lente f/1.8
 • Kamera përpara: 8 mp, lente f/2.4
 • Video: 1080p në kamerën mbrapa, me 30, 60, ose 120 fps
 • Karikimi: USB-C (nuk ka karikim wireless)
 • Nuk ka vënd për kufje
 • Bluetooth 5.0

SPECIFIKIMET E PIXEL 2:

 • Bateria: 3520 mAh
 • Ekrani: 6-inç, 2880 x 1440 pOLED, kontrasti 100,000:1
 • Përmasat: 6.2 x 3.0 x 0.3 inçe
 • Pesha: 175 gram

SPECIFIKAT E PIXEL 2

 • Bateria: 2700 mAh
 • Ekrani: 5-inç, 1920 x 1080 AMOLED, kontrasti 100,000:1
 • Përmasat: 5.7 x 2.7 x 0.3 inçe
 • Pesha: 143 gram